Návrat na hlavní stranu

Halda u motokrosového závodiště [ Motokrosový areál ]

Netopýři v jeskyních ve Vápenném Podole

Jedná se o haldu, tedy uměle vytvořený kopec – hromadu nepotřebného materiálu z lomu. Když se totiž v 70. letech rozrůstal prachovický lom, bylo nutné někam dávat materiál z horních poloh, který se nedal zpracovat. Byl nepotřebný. A tak jím nejdřív zavezli lomy v Podole a  potom začali kupit tuhle velkou horu. Ta vyrostla až do nějakých 30 metrů. Dnes už se sem nic nevozí, protože lom a hlavně cementárna je schopna zpracovat prakticky vše, co se těží. A představte si, že pod tou haldou jsou jeskyně!

Jak myslíte, že se do nich leze?
Jeskyně byly objeveny právě při těžbě a postupně do nich byl zbudován umělý vstup, který se nachází zhruba v polovině té haldy. A jak nám halda rostla, tak se musela prodlužovat i vstupní šachta. Dnes má nějakých 40 metrů. Takže když se leze do jeskyní, tak je to poměrně velká dřina.

Jak myslíte, že ty jeskyně vypadají?
Samozřejmě je tam vlhko a tma. Kdo by si ale představoval krápníky, tak ten by se mýlil. Je tam jen jeden malinkatý, jinak se jedná o holé, ostré a blátivé stěny. Nic, co normálně znáte z klasických českých jeskyní. Jeskyně nejsou běžně přístupné.

Tak proč se tam vlastně leze?
Důvod je jednoduchý. Jeskyně slouží jako zimoviště netopýrů, takže se tam leze kvůli jejich sčítání.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km

Typ záznamu: Motokrosový areál
AKTUALIZACE: správce systému (Mikroregion Podhůří Železných hor) org. 127, 03.07.2022 v 17:32 hodin

Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm